Říjen 2017

Všechny převratné myšlenky se rodí v sešitě.

31. října 2017 v 14:35 My mess...
Můžete namítat, že dnes již nikdo opravdové sešity nepoužívá, pokud nemusí. Vždyť poznámky se dají dost dobře uložit do telefonu či jiného numerického zařízení, navíc vám to zazvoní ve chvíli kdy si na tu či onu věc zrovna máte vzpomenout... Značka ideál, no ne? Jenže až jednou ztroskotáte na pustém ostrově a váš IPhone (obsahující všechny poznámky z lekcí o přežití) se vybije, zbydou vám jen oči pro pláč.
Nene, všechny myšlenky co doopravdy za něco stojí se dříve nebo později ocitnou na papíře. A pokud o sobě jeden ví, že má nápadů plnou hlavu, že přijíždějí po stovkách neuronovými rychlovlaky, chvíli se motají tam a zpátky po hlavním nádraží, vystojí si frontu na lístky a pak odcestují někam, kde už je nikdy nedostihneme... pokud tohle všechno onen nápaditý člověk ví, dost pravděpodobně si založí na tyto uspěchané cestující registrační knihu. Naprosto obyčejný sešit praktického formátu, aby se dal pohodlně nosit s sebou, kde si tyto naše myšlenky poznačíme. Pěkně si zapíšeme jejich nacionále a pak, jednou, až si na ně vzpomeneme, díky sešitu si je najdeme.
Sama takový sešit mám a ne jeden. Mé ohmatané školní sešity formátu A4 s papírovými přebaly rozličných barev, s ohnutými rohy a natrženými stránkami. Provázely mne tolika lety, tolika příhodami, tolika školními učebnami. Když jeden z nich čas od času otevřu, abych si zpětně přečetla pár linek popsaných černým inkoustem, vím, že na těch stránkách tvořím tak nějak sama sebe...
Zvláštní úvod pro blog, nemyslíte? Óda na sešit, na hmatatelný papír na který značíme písmena hmatatelnou tužkou či perem... Óda napsaná na nehmotném pergamenu internetu. Proč se vůbec pokouším psát blog, když jsem tak spokojená se svým sešitem? Rozhodně nemám v plánu pero vyměnit za klávesnici jednou pro vždy. Ne, sešity zůstanou vždy na prvním místě, ale tento blog mi bude pomáhat filtrovat všechno to, co jsem do nich vychrlila. Interpretovat úryvky a analyzovat myšlenky. A konečně snad nějak pochopit tu zmatenou tvorbu sebe sama skrze slova a věty.